Vnitřní kompas (2)

Radost je jedna z nejúžasnějších a nejdůležitějších emocí, které potřebujeme k životu. To jediné, na čem na konci života záleží, je, jestli jsme si ho užili.

Napište si seznam toho, co vám dělá skutečnou radost. Neomezujte se tím, co znáte nebo co vám připadá jako správná odpověď. Ponořte se do svého nitra a zeptejte se sami sebe: Co mi dělá opravdovou radost? Co vás baví, co je váš koníček, co děláte nebo můžete dělat jen tak pro radost. Napište minimálně deset věcí.

Nepřeskakujte toto cvičení. Co důležitějšího ve vašem životě může být, než uvědomění si, jaké činnosti vám přinášejí naplnění a radost?

Jakmile máte seznam deseti věcí, zakroužkujte tři, které můžete dělat častěji, jsou pro vás snadno dostupné (zpívání ve sprše, hra na ukulele, vyšívání, omalovánky, učení se novému jazyku). Dejte si závazek, že tyto aktivity budete dělat minimálně 3x do týdne, pokud ne každý den. Dělejte si radost. Hledejte ji v drobnostech. Smějte se.

Pak zakroužkujte tři věci, které byste chtěli dělat pro radost, ale nejsou pro vás momentálně dostupné. Zavřete oči a v duchu prožívejte tuto aktivitu a všechnu radost z ní. Syťte se touto představou. Prožívejte ji jako skutečnou. Smějte se u toho, radujte se. Nemusíte vyvíjet fyzickou aktivitu, abyste pocítili radost. Vracejte se v představách k tomuto cvičení tak často, jak jen můžete. Stačí zavřít oči a prožívat to, co vám dělá radost.

Jakmile je každá vaše buňka naplněná radostí a dokážete si tento pocit snadno navodit, vraťte se do situace, která vám navozovala stres, nepříjemné pocity, energetické blokace… zkrátka do situace, kterou chcete proměnit. Vneste do ní radost. Představte si, že reagujete jinak. V lehkosti a radosti. Narušte vzorec toho, jak se obvykle cítíte a jak reagujete. Vneste ve svých představách do této situace radost. Nemusíte nijak reagovat na to, co se v dané situaci děje. Jen zůstávejte v radosti. Je to zábava, že? 🙂

Dobrá práce!

Naše rozhodnutí tvoří náš osud. Naše reakce tvoří to, jak se cítíme. Neplýtvejte životním časem reagováním na nepodstatné věci.

INSTRUKCE: Sekci Vnitřní kompas se věnujte ideálně bezprostředně po dechovém cvičení a meditaci. Tělo i mysl jsou uvolněné a ztišené a podvědomí se otevírá. Využijte to pro své automatické psaní, ve kterém naleznete odpovědi.

Jak provádět automatické psaní: Najděte si klidné místo, kde se cítíte pohodlně. Pište rukou, ne na počítači. Zavřete oči, párkrát se prodýchejte, nalaďte se na sebe. Začněte si pokládat otázky. Nechte odpovědi, aby přišly samy. První, co vás napadne, bývá správné. Když vás nic nenapadá, dejte si čas. Začněte psát. Nechte svou mysl, aby šla tím směrem, jakým chce ona. Pište všechno, co vás napadá a nechejte se tím vést. Vyplyne vám z toho další otázka. A další a další. Na všechny pište odpovědi, dokud nemáte pocit, že všechno k danému tématu už bylo řečeno. Pocítíte příliv úlevy, poznání, někdy slzy, někdy smích. Poděkujte si.

.