Vnitřní kompas (3)

Ohlédněte se na konci každého dne.

Co jste prožívali, jak se se cítili, jak jste reagovali? Jak se cítíte teď, na konci dne?

Je v pořádku, pokud se zrovna necítíte nejlépe. Není naším úkolem každý den zářit. Dovolte si své emoce. Jedině tak je můžeme skutečně proměnit.

Vraťte se do každé situace, kdy jste propadli některé z destruktivních emocí. V práci, doma, v obchodě, na úřadě, u lékaře… Buďte znovu v té situaci a představte si, že si místo své obvyklé reakce vybíráte některou z povznesených emocí. Vneste do té situace trochu dětské radosti a bezstarostnosti. Prodechněte se.

Pokračujte takto ve všech důležitějších situacích, ve kterých jste se od rána ocitli. Dechové cvičení a meditace vám v tom pomůže. Jakmile se budete cítit pročištění, zůstaňte ještě chvíli v tomto pocitu. Poděkujte si.

Udělejte si z takovéto duševní hygieny svou rutinu. Velmi tím snížíte vliv stresu ve svém životě.

INSTRUKCE: Sekci Vnitřní kompas se věnujte ideálně bezprostředně po dechovém cvičení a meditaci. Tělo i mysl jsou uvolněné a ztišené a podvědomí se otevírá. Využijte to pro své automatické psaní, ve kterém naleznete odpovědi.

Jak provádět automatické psaní: Najděte si klidné místo, kde se cítíte pohodlně. Pište rukou, ne na počítači. Zavřete oči, párkrát se prodýchejte, nalaďte se na sebe. Začněte si pokládat otázky. Nechte odpovědi, aby přišly samy. První, co vás napadne, bývá správné. Když vás nic nenapadá, dejte si čas. Začněte psát. Nechte svou mysl, aby šla tím směrem, jakým chce ona. Pište všechno, co vás napadá a nechejte se tím vést. Vyplyne vám z toho další otázka. A další a další. Na všechny pište odpovědi, dokud nemáte pocit, že všechno k danému tématu už bylo řečeno. Pocítíte příliv úlevy, poznání, někdy slzy, někdy smích. Poděkujte si.

.