„Stres? To je takové to, jak nad vámi řve šéf, až mu lezou oči z důlku, a vy máte jazyk na vestě, abyste všechno stihli? Tak to neznám. Takže pardon, já nemám stres.“
Takto nějak jsem před lety mluvila já. Stres pro mě bylo ohrané slovo, o kterém všichni bezdůvodně tvrdili, že ho máme moc, a musíme ho proto uvolňovat.
Možná to máte podobně jako já. Neměla jsem pocit, že trpím stresem. Přišlo mi, že je to termín pro „kravaťáky“ a že se s tím moc nadělá.
Než jsem poznala, co to je život bez stresu. Jaké to je, když je člověk opravdu vnitřně klidný a nerozsype se na tisíc emočních kousků při sebemenším otřesu. Když ho neovládají jeho nálady a dokáže vidět situace z nadhledu a ne se v nich topit. Až potom mi došlo, že jsem stresem trpěla vždycky. Jen jsem to nevěděla a nemohla to proto změnit.
Něco je špatně
Co stresovalo mě, když to nebyl šéf, vztahy ani studium? Dokázaly mě stresovat moje myšlenky a vlastní mysl, která mi házela „klacky pod nohy“. A jak neustále zjišťuju, nejsem výjimkou. Takto to prožívá mnoho dalších lidí. V tomto vysílání o tom mluvím podrobněji.
Naše společnost v nás udržuje neustálou hladinku stresu. Doba je zrychlená, příjem informací je nepřetržitý, lidé mezi sebou neudržují semknuté sociální vazby a naopak se čím dál víc izolují. Stres v nás vyvolává dokonce i strava, kterou přijímáme.
Dlouhodobý stres může přejít až do úzkostí a panických ataků, pokud se na něj nepřijde dostatečně brzy. Může vést k vyhoření, absolutnímu vyčerpání a bohužel i myšlenkám, že by bylo lepší skončit. Nevíme si rady sami se sebou. Něco je špatně, ale netušíme, jak to změnit. To všechno je výsledkem a zároveň důvodem stresu v našem životě.
Sama na sobě jsem ale zjistila, že s tím vším se dá lehce něco udělat. Ano, pomocí dechových technik… Protože dýchání nepůsobí jen fyziologicky, ale také psychicky.
Číslo jedna při odbourávání stresu
Když jsem začala praktikovat dechové techniky a dechovou meditaci, dalo mi to tolik klidu, vyrovnanosti a zároveň energie do mých aktivit jako nikdy nic předtím. Divila jsem se, jak je to snadné a zároveň účinné. Možná i vy byste byli překvapení, jak rychle se můžete zbavit stresu a jak snadná může meditace být. (Proč tu mluvím zrovna o meditaci? Protože je to skvělý způsob jak dobít baterky a nedovolit, aby se nám přehřála hlava. Ale o tom v jiném článku.)
Důležité je pochopit, že náš dech tvoří základ fyzického i psychického zdraví. Je to stavební kámen mnoha systémů v našem těle, včetně nervového systému. Rozvibruje naše nervy a naši energii příjemným povzbuzujícím pocitem. Dokáže snížit hladinu kortizolu (stresový hormon) a navýšit endorfiny (hormony štěstí). Pomáhá k hlubokému spánku, díky kterému se tělo regeneruje, hlava restartuje a mozek získává vysoce důležitý serotonin.
Ale stejně tak může dýchání k většímu stresu přispět. Jak to? Protože špatné dechové návyky v nás můžou stres utužovat a v podstatě znemožnit, abychom se z něho dostali. Proto pak zkoušíme psí kusy a ono nám nic ne a ne pomoct k většímu klidu a pohodě.
Jak „protistresově“ dýchat?
Nevím o tom, že by na trhu byla nějaká zázračná pilulka, která by nás bez vedlejších účinků zbavila stresu, napětí a úzkostí a dokázala do našeho života vrátit víc optimismu, nadhledu a radosti. S trochou nadsázky se ale dá říct, že takovou pilulkou je náš dech.
V našem těle jsou dva velké nervové systémy – sympatický a parasympatický. Sympatický nervový systém je zodpovědný za to, že jsme aktivní, v pozoru a také ve stresu. Parasympatický systém je tu od toho, aby nás zklidnil a zrelaxoval. Základním pravidlem je, že naše tělo se uvolňuje a nervy zklidňují při výdechu, kdy se aktivuje parasympatický nervový systém. Naopak nádech aktivuje sympatický nervový systém a tím se i naše tělo dostává do aktivity.
Proto nás hluboký dech zklidňuje, naopak rychlé a mělké dýchání podporuje stres a nedovoluje nám uvolnit se. Z toho vyplývá, že dech je rychlá a snadná cesta jak se na místě zklidnit. Bez správného dechového vzorce to půjde dost těžko.
Pokud se chcete o protistresovém dýchání dozvědět víc, přijďte na vysílání, kde se tomuto tématu věnuji podrobně. Přihlásit se můžete tady.